Odstránenie vrások botoxom: Ako prebieha celý proces?


Vrásky sú problémom, ktorý trápi staršie aj mladšie vekové skupiny. Ich tvorbu totižto nespôsobuje len vek, ale aj množstvo iných faktorov, ako napríklad stres či životný štýl. Všimli ste si na tvári hlbšie vrásky a premýšľate, ako sa ich zbaviť? Jednou z možností je botox.

Čo je botox?

Botox je proteín, ktorý sa vyrába z látky s názvom botulotoxín. Charakteristický je tým, že má neuromodulačné schopnosti, vďaka čomu je obľúbený najmä v kozmetickej a estetickej medicínskej sfére.

S botoxom sa v súčasnosti spájajú viaceré negatívne tvrdenia. K nim sa radí napríklad to, že je škodlivý alebo dokáže pridať tvári objem a tak ju deformovať. Pravdou však je, že ak je aplikovaný lekármi a v malých dávkach, nie je ani zďaleka toxický.

Ako botox funguje?

Botox po aplikácii blokuje signály, ktoré idú z nervov do svalov, čím im zabraňuje, aby sa sťahovali. To v praxi znamená, že koža sa menej krčí a znižuje sa riziko vzniku vrások.

Použitie botoxu je dnes široké. Okrem toho, že je hlavným bojovníkom proti vráskam, pomôže aj pri odstránení menších asymetrií. Dokonca, použiť sa dá aj na zmiernenie nadmerného potenia.

Na ktoré oblasti je botox určený?

Botox je obľúbenou látkou, ktorá dokáže vyriešiť takmer všetky problémy s vráskami. K oblastiam, kam sa aplikuje najčastejšie, sa radia:

 • Oblasť medzi obočím a koreňom nosa tzv. glabella – vrásky, ktoré tu vznikajú, sa označujú aj ako vrásky mračenia. Keď sú hlbšie, môžu narúšať vzhľad celej tváre a dodávať jej unavený alebo až nahnevaný pohľad.
 • Čelo – objavujú sa na ňom horizontálne línie, ktoré sú vekom čoraz hlbšie. Ak chcete mať istotu, že sa ich zbavíte, mali by ste ich riešiť čo najskôr. Ideálne hneď po tom, ako si všimnete, že sa začínajú tvoriť.
 • Okolie očí – prvé vrásky môžete v tejto oblasti spozorovať pri usmievaní sa. Neskôr ich bude vidno aj bez úsmevu. Tvár kvôli nim vyzerá staršie a viac unavene -unavenejšie.
 • Nos – vrásky, ktoré sa objavujú v tejto časti, sa nazývajú aj “bunny lines”. Objavujú sa hlavne vtedy, keď sa nos zvraští.
 • Botox je možne taktiež použiť na pozdvihnutie obočia, pozdvihnutie ústnych kútikov, źúženie tváre- tzv. V-shape ale mierny lifting dolnej časti tváre (nefertiti lift)

Ako prebieha proces aplikácie botoxu?

Celý proces aplikácie botoxu začína vyčistením tváre od mejkapu, krému alebo iných nečistôt. Lekár si následne na pleť môže, no nemusí zakresliť miesta vpichu a po dôkladnej dezinfekcií začne aplikovať botox injekčne. Zákrok je takmer bezbolestný, pretože ihly na botulotoxín sú veľmi tenké. V niektorých prípadoch môžete cítiť len mierne štípanie.

Aplikácia botoxu trvá približne 10 minút. Na koži sa po nej môžu objaviť menšie hrbolčeky (papulky). Tie ale v krátkom čase zmiznú. To isté platí aj o prípadných modrinkách. Efekt vyhladenia vrások nastupuje po 48 až 72 hodínách, pričom úplný výsledok sa prejaví po 2 až 3 týždňoch.

Celková dĺžka trvania efektu je individuálna a líši sa v závislosti od mnohých faktorov- zväčša 3 až 4 mesiace, po  opakovaných aplikáciách sa dĺžka trvania môže predĺžiť na 9 až 12 mesiacov

Čo robiť po zákroku?

Proces odstránenia vrások na tvári pokračuje aj po aplikácii botoxu. Aby ste sa vyhli rôznym komplikáciám, je dôležité držať sa niekoľkých základných pravidiel:

 • Po aplikácii botoxu si 4 až 6 hodín nesmiete ľahnúť do vodorovnej polohy a predkláňať sa.
 • Minimálne 48 hodín necvičte.
 • Ošetrené miesta nemasírujte.
 • Ak je to možné, na ošetrené miesta aspoň jeden deň neaplikujte makeup ani inú kozmetiku.
 • Prvú noc po aplikácii sa vyhnite spánku na tvári.
 • Nasledujúcich 48 hodín sa vyhýbajte alkoholu, silnému slnečnému žiareniu, vírivkám a saunám.

Botox si nechajte aplikovať len odborníkmi

Botox má sám o sebe množstvo skvelých účinkov nehovoriac o tom, že sa s ním nespájajú žiadne zdravotné či iné riziká. Pamätajte však, že to platí len vtedy, keď si ho necháte aplikovať lekármi s rokmi skúseností. V inom prípade by ste sa mohli stretnúť s deformáciou tváre či s ďalšími problémami- s množstvom rôznych komplikácii, ktoré neovplyvňujú len estetických efekt ale aj funkčnosť mimických svalov, ktorých riešenie by bolo pravdepodobne drahé a komplikované.