Botox do nosa: Aké má výhody?


Botox má v estetickej medicíne široké použitie. Najpopulárnejší je však v boji proti vráskam, ktoré efektívne vyhladzuje. Aplikovať sa dá do rôznych častí tváre vrátane nosa. Trápia vás nepekné vrásky po stranách nosa a premýšľate, že by ste botoxu dali šancu? Pripravili sme si všetky informácie, ktoré by vás mohli pred zákrokom zaujímať.

Rýchle odstránenie vrások v okolí nosa

Vrásky sú problémom, proti ktorému bojujú mnohí. Objavujú sa už v pomerne skorom veku, pričom pri nesprávnej starostlivosti alebo nevhodnom životnom štýle sa môžu veľmi rýchlo rozšíriť a prehĺbiť.

Jemnejšie alebo hlbšie záhyby na tvári sú síce prirodzené, no človeku dokážu pridať niekoľko rokov navyše. Pokožka kvôli nim vyzerá strhane a postupne sa z nej vytráca mladistvosť a sviežosť.

Miesta, na ktorých sa vrásky objavujú, sú rôzne. Nevynechávajú ani oblasť nosa, kde vznikajú hlavne z dôvodu jeho krčenia, ku ktorému dochádza napríklad pri smiechu.

Vrásky vzniknuté po stranách nosa môžu byť výraznejšie aj jemnejšie. Všetko sa odvíja od mimiky. Keď sú však záhyby hlbšie, tvár pôsobí oveľa staršie.

Čo spôsobuje vrásky v okolí nosa?

Vrásky v okolí nosa spôsobuje viacero faktorov, ku ktorým patria:

 • Starnutie – čím je človek starší, tým viac vrások sa na jeho tvári objavuje. Dôvodom je hlavne chýbajúci kolagén, ktorého tvorba sa začne znižovať od 25. roku života až sa postupne úplne zastaví. Jediným riešením, ako oddialiť tvorbu vrások alebo zmierniť ich viditeľnosť, je včasná aplikácia botoxu.
 • Mimika – vrásky v okolí nosa vznikajú predovšetkým z dôvodu prirodzených pohybov tváre.
 • Nedostatočná ochrana proti slnku – vrásky po stranách nosa sa môžu prehĺbiť z dôvodu UV lúčov, ktoré prenikajú do pokožky a stenčujú ju. Práve preto je dôležité, aby ste si na tvár aplikovali krém s SPF.
 • Zlozvyky – vrásky sa môžu prehlbovať aj zlozvykmi, ako je fajčenie, pitie alkoholu alebo nezdravá strava.
 • Nevhodná starostlivosť o pleť – kvalitná kozmetika síce nedokáže zabrániť tvorbe vrások, no pleť vie hydratovať a poskytnúť jej ochranu pred externými faktormi, ako sú napríklad slnečné lúče. Rozhodne ju preto netreba brať na ľahkú váhu.

Ako odstrániť vrásky v okolí nosa?

Odstránenie vrások na tvári, presnejšie v okolí nosa, je rýchle a takmer bezbolestné. Botulotoxín sa aplikuje do požadovanej oblasti pomocou tenkej ihly. Celý zákrok trvá približne 10 minút, pričom efekt nastupuje do 48 až 72 hodín.

Úplný výsledok sa prejaví po 2 až 3 týždňoch a jeho výdrž sa odvíja od počtu sedení. Po prvej aplikácii by mal vydržať 3 až 4 mesiace. Po opakovaných aplikáciách sa trvanie efektu predlžuje na 9 až 12 mesiacov.

Čo robiť po zákroku?

Aby botox pracoval správne a vyhli ste sa rôznym vedľajším účinkom, je dôležité držať sa nasledujúcich odporúčaní:

 • Po aplikácii si 4 až 6 hodín neľahnite do vodorovnej polohy ani sa nepredkláňajte.
 • Minimálne 48 hodín sa vyhýbajte náročnej fyzickej aktivite.
 • Ošetrené miesta nemasírujte.
 • Na ošetrené miesta si aspoň jeden deň neaplikujte make-up.
 • Prvú noc po aplikácii sa vyhnite spánku na tvári.
 • Minimálne 48 hodín sa vyhýbajte alkoholu, vírivkám, saunám a silnému slnečnému žiareniu.

Ešte pred zákrokom

Keď sa rozhodnete pre odstránenie vrások v okolí nosa, dobre si premyslite, komu sa zveríte do rúk. Prácu s botoxom by mal vykonávať len odborník s dlhoročnými skúsenosťami, ktorý vám vie zaručiť tie najlepšie výsledky.A v prípade, že by ste si neboli zákrokom istí, využite možnosť konzultácie. S ošetrujúcim lekárom sa stretnite a prediskutujte všetky dostupné riešenia.