Ako prebieha aplikácia botoxu do čela?


Botox sa dá aplikovať do viacerých oblastí tela. Ideálny je napríklad na minimalizovanie potenia či zbavenie sa vrások na rôznych častiach tváre vrátane čela. A práve posledná z možností je jednou z najpopulárnejších, pre ktorú sa rozhodujú mnohé ženy aj muži. Čaká vás tento zákrok alebo nad ním uvažujete? Pripravili sme si pre vás podrobný postup toho, ako prebieha.

Pre koho je zákrok vhodný?

Aplikácia botoxu do čela je určená pre osoby nad 18 rokov, ktoré sa potrebujú zbaviť menších alebo väčších vrások.

Presný čas, kedy je vhodné s botoxom začať, je veľmi premenlivý a vplýva naň množstvo faktorov, pričom tým najväčším je genetika a životný štýl. Platí však, že čím skôr sa proti vráskam začne bojovať, tým lepšie. Príliš hlboké línie sa ošetrujú komplikovanejšie a na ich odstránenie je potrebných viac sedení.

Na druhej strane, maximálna veková hranica pre botox je približne 55 rokov. Vo vyššom veku sa na tvári objavujú veľmi hlboké vrásky, ktoré sa nedajú odstrániť.

Výber lekára

Aby aplikácia dopadla dobre a výsledky boli čo najlepšie, je dôležité vybrať si vhodného lekára. Stávkou na istotu sú overené kliniky s výbornými recenziami, ktoré majú odborný tím. Ten zaručí, že botox bude aplikovaný správne a tvár bude vyzerať súmerne a symetricky.

Lekár s rokmi skúseností je aj zárukou toho, že ak sa tvár po zákroku nezahojí tak, ako má, alebo nastanú nejaké iné komplikácie, bude vedieť, ako zakročiť.

Príprava na zákrok

Príprava na samotný zákrok nie je náročná. Stačí len, aby ste sa na svoj termín dostavili na kliniku. Ideálne s menším časovým predstihom, ktorý slúži na vyplnenie a podpísanie potrebných formulárov.

Na kliniku príďte bez make-upu a iných prípravkov na tvári. Prípadné menšie nečistoty vyčistí lekár tesne pred zákrokom.

Krátko pred aplikáciou botoxu daný zákrok s lekárom skonzultujete. Zistíte, ako bude prebiehať celý proces, čo po aplikácii nesmiete robiť a naopak, čo by ste robiť mali. Poučí vás tiež o možných vedľajších účinkoch a ďalších dôležitých informáciách.

Priebeh zákroku

Lekár vám najprv vyčistí zvolené miesto na tvári a môže, no nemusí zakresliť línie, podľa ktorých bude pri práci postupovať. V ďalšom kroku začne so samotnou aplikáciou

Botox sa do pokožky aplikuje pomocou tenkej ihly, vďaka čomu je zákrok takmer bezbolestný. Jeho dĺžka je približne 10 minút, pričom prvé výsledky nastupujú do 48 až 72 hodín. Celkový efekt sa prejavuje po 2 až 3 týždňoch.

Dĺžka trvania efektu je približne 3 až 4 mesiace. Pri opakovaných aplikáciách sa toto obdobie predlžuje na 9 až 12 mesiacov.

Starostlivosť po ošetrení

Po zákroku je kľúčové dodržiavať niekoľko pravidiel, s ktorými vás oboznámi aj doktor. K nim sa radia:

  • Vyhnite sa nadmernej fyzickej aktivite. To znamená cvičeniu alebo zdvíhaniu ťažkých predmetov.
  • Obmedzte predkláňanie sa a rýchle pohyby, kvôli ktorým môže botox migrovať.
  • Ošetrené oblasti si nechytajte a nemasírujte.
  • Štyri až šesť hodín po aplikácii sa vyhýbajte ležaniu.
  • Keď si pôjdete ľahnúť, spite na chrbte.
  • Nepite alkohol. Aj menšie množstvo dokáže spôsobiť opuch, ktorý výrazne ovplyvní výsledný efekt.
  • Počas dní, kedy je čelo začervenané a opuchnuté, sa nevystavujte silnému slnečnému žiareniu a nenavštevujte soláriá. Vysoké teploty a UV žiarenie komplikujú fixáciu látky.

Proces hojenia je u každého iný. Vo všeobecnosti však platí, že čelo sa zahojí v priebehu niekoľkých dní, počas ktorých zmiznú aj modrinky, začervenanie a opuch. Ak sa ale náhodou stretnete s nejakými problémami, neváhajte sa obrátiť na svojho ošetrujúceho lekára.