Mezoterapia: Čo to je a aké má výhody?


Premýšľali ste niekedy nad omladením pleti, no nevedeli ste, aký zákrok je pre vás ten najlepší? Ideálnou voľbou je mezoterapia, ktorá je v súčasnosti čoraz obľúbenejšia. Čo presne tento pojem znamená a aké výhody vám prináša?

Čo je mezoterapia?

Mezoterapia je kozmetická procedúra, pri ktorej sa do pokožky injekčne zavádzajú rôzne látky. Jej hlavnou úlohou je omladenie pleti a zlepšenie kvality pokožky, čo v praxi znamená, že je pružnejšia, pevnejšia a hydratovanejšia.

Mezoterapiou sa liečia viaceré komplikácie vrátane jemnejších aj výraznejších vrások, jaziev, opuchov alebo kruhov pod očami. Dokonca, vhodná je aj na boj proti akné.

Injekcie sa v rámci mezoterapie aplikujú do rôznych častí tela. K nim sa radia:

  • Tvár a krk – materiál sa vpichuje najmä do čela, líc, lícnych kostí, brady, krku a nosoústnych záhybov, a to z dôvodu redukcie vrások a zlepšenia stavu pokožky. Mezoterapia môže v týchto oblastiach tiež zmierniť akné alebo znížiť hyperpigmentáciu.
  • Vlasy a pokožka hlavy – v tejto oblasti dokáže podporiť rast vlasov, zlepšiť ich kvalitu (napr. znížiť lámavosť, zvýšiť lesk) a bojovať proti plešatosti.
  • Okolie očí – injekcie redukujú nepekné tmavé kruhy, ovisnuté viečka a jemné vrásky.

Pre koho je mezoterapia určená?

Kozmetickú procedúru môže podstúpiť každý nehľadiac na vek alebo pohlavie. Vo všeobecnosti je však vhodná hlavne na pokožku s jemnými vráskami, problémami s pigmentáciou, zníženou elasticitou, rozšírenými pórmi a jazvami po akné.

Ako mezoterapia prebieha?

Ak premýšľate, že mezoterapiu podstúpite, držte sa týchto krokov:

1. Výber odborníka

Mezoterapia je invazívny zákrok, ktorý musí vykonávať skúsený lekár. Preto si zvoľte niekoho, kto vie, čo robí a má dlhoročné skúsenosti. Najlepšie sú v tomto smere kliniky, v ktorých pracuje špecializovaný tím.

2. Príchod na kliniku

Po výbere odborníka sa v dohodnutý termín a bez make-upu dostavte na kliniku, kde vyplníte všetky potrebné tlačivá. Pred zákrokom ešte absolvujete kratšiu konzultáciu s ošetrujúcim lekárom. Ten vám povie, ako bude celý proces prebiehať a ako sa o miesto aplikácie následne starať.

3. Priebeh zákroku

Lekár vám na tvár najprv nanesie lidokainový gél zabezpečujúci bezbolestný zákrok. Produkt nechá chvíľu pôsobiť a následne ho z pokožky odstráni spolu s ostatnými menšími nečistotami.

Po dezinfekcii prichádza na rad nanesenie mezoterapeutického séra, ktoré sa vyberie podľa potrieb klienta. Aby boli účinky čo najvýraznejšie, lekár použije špeciálny prístroj. Ten vytvorí tisíc mikroskopických pórov (používame vitalinjektor, vytvorí mnohopočetné vpichy, nie póry), cez ktoré aktívne látky prejdú hlbšie do pleti a v oveľa väčšej koncentrácii. 

Ako dlho mezoterapia trvá?

Zákroku sa nemusíte báť. Tým, že sa na pokožku aplikuje lidokainový gél, je takmer bezbolestný. Plus, nie je ani príliš dlhý. Zvyčajne trvá od 30 do 45 minút v závislosti od veľkosti ošetrovanej plochy.

Čo robiť po mezoterapii?

Po mezoterapii je pokožka začervenaná po dobu približne 12 až 48 hodín. Na niektorých miestach sa môžu objaviť aj menšie chrasty a modriny. Práve preto si dávajte pozor na slnečné žiarenie a vysoké teploty.

Niekoľko dní po zákroku používajte krém s ochranným faktorom SPF 50 (ochrana UVA, UVB). Neskôr môžete ochranu znížiť, no úplne ju nevynechávajte. UV lúče nie sú pre pokožku zdravé a spôsobujú jej rýchlejšie starnutie.

Okrem toho dodržiavajte aj tieto pravidlá:

  • Po ošetrení necvičte aspoň 3 dni.
  • Nepite alkohol. Mohol by skomplikovať hojenie.
  • Ošetrované oblasti si nechytajte a tvár si nečistite po dobu min. 24 hodín.
  • Minimálne 2 týždne sa vyhýbajte kozmetickým zákrokom.
  • Minimálne týždeň sa vyhýbajte návšteve sauny.
  • Aspoň 2 dni na tvár neaplikujte make-up.

V prípade akýchkoľvek problémov sa neváhajte obrátiť na svojho ošetrujúceho lekára.